Папа Симплициј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Simplicius
Sansimpliciopapa.jpg
Родено име Симплициј
Папа од 3 март 468
Папа до 10 март 483
Претходник Папа Хилариј
Наследник Папа Феликс III
Роден ?
Тиволи, Италија
Починал 10 март 483
Други папи по име Симплициј

Папа Симплициј (лат. Simplicius PP.) (? - 10 март 483) бил римски папа од 4 март 468 до 10 март 483. Во негово време пропаднала Западната римска империја. Се обидел да го сочува својот престиж, па влегол во догматички спор со константиниполскиот патријарх Акакиј и византискиот император Флавиј Зенон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!