Папа Симплициј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Simplicius
Sansimpliciopapa.jpg
Родено име Симплициј
Папа од 3 март 468
Папа до 10 март 483
Претходник Папа Хилариј
Наследник Папа Феликс III
Роден ?
Тиволи, Италија
Починал 10 март 483
Други папи по име Симплициј

Симплициј (лат. Simplicius PP.; ? - 10 март 483) — римски папа од 4 март 468 до 10 март 483[1]. Во негово време пропаднала Западната римска империја. Се обидел да го сочува својот престиж, па влегол во догматички спор со константиниполскиот патријарх Акакиј и византискиот цар Флавиј Зенон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]