Папа Пиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pius II
Родено име Енеа Силвио Пиколомини
Папа од 19 август 1458
Папа до 14 август 1464
Претходник Папа Каликст III
Наследник Папа Павле II
Роден 18 октомври 1405
Корсињано
Починал 14 август 1464
Анкона
Други папи по име Пиј (појаснување)

Пиј II (лат. Pius PP. II; 18 октомври 1405 - 14 август 1464) — римски папа од 19 август 1458 до 14 август 1464[1]. Тој го основал Витлеемскиот ред. Напишал дело Commentaries, на кое работел долго и во кое го опишал својот живот. Со тоа, тој е единствениот папа досега кој напишал автобиографија.

Наводи[уреди | уреди извор]