Папа Марцелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Marcelinus
Родено име Марселин
Папа од 296
Папа до 304
Претходник Папа Каус
Наследник Папа Марцелус I
Роден непознато
Починал 304
Рим Италија
Други папи по име Марселин

Папа Марселин бил римски папа во периодот од 296 до 304 година. Според Liberian Catalogue тој бил епоскоп во Рим 8 години, 3 месеца и 25 денови, кое кажува дека папа станал на 30 јуни 296 година. Според Liber Pontificalis, Марселин бил погребан на 26 април, 304, 25 денови по мачната му смрт. Во време на неговиот понтификат Ерменија станува првата христијанска нација во 301 г.