Папа Марцелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марцелин
Папа од 296
Папа до 304
Претходник Папа Кај
Наследник Папа Марцелус I
Роден непознато
Починал 304
Рим Италија
Други папи по име Марселин
Свети папа Марцелин

Марцелин бил римски папа во периодот од 296 до 304 година. Според Liberian Catalogue тој бил епоскоп во Рим 8 години, 3 месеца и 25 денови, кое кажува дека папа станал на 30 јуни 296 година. Според Liber Pontificalis, Марцелин бил погребан на 26 април, 304, 25 денови по мачната му смрт. Во време на неговиот понтификат Ерменија станува првата христијанска нација во 301 г.


Наводи[уреди | уреди извор]