Папа Теодор I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Theodorus I
Theodorus I.jpg
Родено име Теодор I
Папа од 24 ноември 642
Папа до 14 мај 649
Претходник Папа Јован IV
Наследник Папа Мартин I
Роден  ?
Палестина
Починал 14 мај 649
?
Други папи по име Теодор (појаснување)

Папа Теодор I (лат. Theodorus PP. I)(? - 14 мај 649) бил римски папа од 24 ноември 642 до 14 мај 649. Се родил во Палестина. Постојано се борел против ереста на монотелитистите. Се допишувал со византискиот император, па се откажал да признае дека цариградскиот патријарх Павле е попставен незаконски. Погребан е во Рим.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!