Папа Лав X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Leo X
Raffael 040.jpg
Родено име Џовани Медичи
Папа од 11 март 1513
Папа до 1 декември 1521
Претходник Папа Јулиј II
Наследник Папа Адријан VI
Роден 11 декември 1475
Фиренца
Починал 1 декември 1521
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)

Папа Лав X (лат. Leo PP. X)(11 декември 1475 - 1 декември 1521) бил римски папа од 11 март 1513 до 1 декември 1521. Тој бил втор син на Лоренцо де Медичи, учел во дрворот на сојот татко во Фиренца и на универзитетот во Пиза. Во 1492 год. бил назначен за кардинал, а во 1494 год. бил протеран од Фиренца, поради револтот на Џироламо Савонароли. Во 1500 год. се вратил и набрзо воспоставил власт на Медичи во градот. Како папа, бил покровител на уметноста и ја забрзал изградбата на базиликата Св.Петар. Ја зацврстил политичката моќ на папата во Европа, но поради неговото незауздано трошење го загубил богатството. Ги обесхрбрувал реформите на петтиот Латерански собор, а реагирал несоодветно на реформацијата, ексомуницирајќи го Мартин Лутер во 1521 год. и неможејќи да одговори на потребата за промени, пропуст што го најавил крајот на обединетата Западна црква.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!