Лоренцо де Медичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоренцо де Медичи
Лоренцо де Медичи
Full name
Лоренцо ди Пјетро де Медичи
Роден(а)јануари 1, 1449(1449-01-01)
Фиренца, Фиренска република
Починал(а)април 9, 1492(1492-04-09) (возр. 43)
Фиренца, Фиренска република
Благородно семејствоМедичи
Сопружник(ци)Клариче Орсини
Деца
ТаткоПјеро ди Козимо де Медичи
МајкаЛукреција Торнабони
ПотписLorenzo de' Medici.svg

Лоренцо де Медичи (роден на 1 јануари 1449 во Фиренца - починал на 9 април 1492 во Фиренца) бил владетел на Фиренца во времето на ренесансата од династија Медичи.

Тој бил син на Пјеро ди Козимо де Медичи и Лукреција Торнабони. Можеби она што тој е најмногу познат е неговиот придонес во уметничкиот свет, давајќи големи суми на пари за уметниците да можат да се создават ремек дела. Микеланџело во тоа време живеел во неговиот двор каде ја создал Мадона на скалите.

Неговиот живот се совпаднал со висока точка на почетокот на италијанската ренесанса а неговата смрт го означил крајот на Златното доба на Фиренца. Во 1478 бил направен неуспешен обид за атентат врз него од страна на Франческо Паци.

Лоренцо де Медичи е погребан во капелата Медичи во Фиренца.

Младост[уреди | уреди извор]

Неговиот дедо , Косимо де Медичи, бил првиот член на Семејството Медичи да комбинираат соработка со Банката Медичи со водење на Република Фиренца. Косимо бил еден од најбогатите луѓе во Европа и трошел многу голем дел од богатството во владата и филантропија. Тој бил патрон на уметностите и ги основал јавните работи.[1] Таткото на Лоренцо, Пјер ди Косимо де Медичи, беше подеднакво воцентарот на животот на Фиренца, главно како уметнички патрон и собирач, додека чичкото на Лоренцо, Џовани ди Косимо де Медичи, се гргрижел за интересите во бизнисот на семејството . Мајка му на Лоренцо, Лукрезиа Торнабуни,била писател на сонатаs и пријател на поетите и филозоферите на Академијата Медичи. Таа станала негов советник по смртта на неговите вујко и татко.[1]

  1. 1,0 1,1 Хју Рос Вилијамсон, Величествениот Лоренцо, Мајкл Џосеф, (1974), ISBN 07181 12040