1492

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1492 г.  во други календари
Грегоријански календар 1492
MCDXCII
Ab urbe condita 2245
Асирски календар 6242
Бахајски календар -352–-351
Бенгалски календар 899
Берберски календар 2442
Будистички календар 2036
Бурмански календар 854
Византиски календар 7000–7001
Еврејски календар 5252–5253
Ерменски календар 941
ԹՎ ՋԽԱ
Етиопски календар 1484-1485
Игбоански календар 492–493
Ирански календар 870–871
Исламски календар 897–898
Јапонски календар Ентоку 4Меио 1
(元年)
Јулијански календар 1492    MCDXCII
Кинески календар 辛亥年月日
(4128/4188)
— до —
壬子年月日
(4129/4189)
Коптски календар 1208–1209
Корејски календар 3825
Календар Мингуо 420 пред РК
民前420年
Селевкидски календар 1803–1804
Тајландски сончев календар 2035
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1548–1549
 - Шака самват 1414–1415
 - Кали југа 4593–4594
Холоценски календар 11492
Џуче-календар нема (пред 1912)

1492 (MCDXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1492. година од новата ера, 492. од вториот милениум, 92. од 15 век и трета од 1490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7000 и 7001 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6242 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5252 и 5253 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2245.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1492. година се протега во 4128 и 4129, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4188 и 4189 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2035. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 897 и 898 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]