Папа Марин I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Marinus I
Marinus I.jpg
Родено име Марин I
Папа од 16 декември 882
Папа до 15 мај 884
Претходник Папа Јован VIII
Наследник Папа Адријан III
Роден  ?
Рим
Починал 15 мај 884
?
Други папи по име Марин (појаснување)

Папа Марин I (лат. Marinus PP. I)( ? - 15 мај 884) бил римски папа од 16 декември 882 до 15 мај 884. Во 869, улествувал на Четвртиот константинополски собор. Скоро по избирањето за папа, му го вратил називот кардинал на Формоз, кој подоцна станал папа. Го проколнал патријархот Фотиј. Во некои извори се споменува како Мартин Втори.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!