Папа Лав IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Leo IV
200px
Родено име Лав IV
Папа од 10 април 847
Папа до 17 јули 855
Претходник Папа Сергиј II
Наследник Папа Бенедикт III
Роден ?
Рим
Починал 17 јули 855
?
Други папи по име Лав (појаснување)

Папа Лав IV (лат. Leo PP.IV)(? - 17 јули 855) бил римски папа од 10 април 847 до 17 јули 855. Склучил антисараценски сојуз со Неапол, што довело до извојување победа. Го олдвоил Ватикан од Рим, и во негова чест еден дел од Рим бил наречен Civitas Leonina.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!