Папа Лав IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Leo IV
200px
Родено име Лав IV
Папа од 10 април 847
Папа до 17 јули 855
Претходник Папа Сергиј II
Наследник Папа Бенедикт III
Роден ?
Рим
Починал 17 јули 855
?
Други папи по име Лав (појаснување)

Лав IV (лат. Leo PP.IV; ? - 17 јули 855) — римски папа од 10 април 847 до 17 јули 855. Склучил антисараценски сојуз со Неапол, што довело до извојување победа. Го олдвоил Ватикан од Рим, и во негова чест еден дел од Рим бил наречен Civitas Leonina.

Наводи[уреди | уреди извор]