Папа Инокентиј XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Innocentius XI
Clement X.jpg
Родено име Бенедето Одескалки
Папа од 21 септември 1676
Папа до 12 август 1689
Претходник Папа Климент X
Наследник Папа Александар VIII
Роден 16 мај 1611
Комо, Италија
Починал 12 август 1689
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Папа Инокентиј XI (лат. Innocentius PP. XI)(16 мај 1611 - 12 август 1689) бил римски папа од 21 септември 1676 до 12 август 1689.