Папа Јован II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Johannes II
Johannes II.jpg
Родено име Јован II
Папа од 2 јануари 533
Папа до 8 мај 535
Претходник Папа Бонифациј II
Наследник Папа Агапит I
Роден  ?
Рим
Починал 17 октомври 535
Рим
Други папи по име Јован II

Папа Јован II (лат. Johannes PP. II) (? - 17 октомври 535) бил римски папа од 2 јануари 533 до 17 октомври 532. Тој бил Римјанин, по име Меркуриј. Станал првиот папа кој бил сменет.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!