533

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
533 во разни календари
Грегоријански календар533
DXXXIII
Ab urbe condita1286
Асирски календар5283
Балиски календар454–455
Бенгалски календар−60
Берберски календар1483
Будистички календар1077
Бурмански календар−105
Византиски календар6041–6042
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3229 или 3169
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3230 или 3170
Коптски календар249–250
Етиопски календар525–526
Еврејски календар4293–4294
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера589–590
 - Сачка ера454–455
 - Кали-југа3633–3634
Холоценски календар10533
Ирански календар89 п.п. – 88 п.п.
Исламски календар92 п.х. – 91 п.х.
Јавански календар420–421
Јулијански календар533
DXXXIII
Корејски календар2866
Мингуо-календар1379 пред Р. Кина
民前1379年
Нанакшахи−935
Селевкидски календар844/845 г.г.
Тајландски сончев календар1075–1076
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
659 или 278 или −494
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
660 или 279 или −493

533 (DXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 533 година од новата ера, 533. од првиот милениум, 33. од VI век и четвртта од 530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6041 и 6042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4293 и 4294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1286.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 533 година се протега во 3169 и 3170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3229 и 3230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1076. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 92 и 91 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 533 на Ризницата ?