Папа Пиј VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pius VIII
Родено име гроф Франческо Саверио Кастиљони
Папа од 31 март 1829
Папа до 30 ноември 1830
Претходник Папа Лав XII
Наследник Папа Григориј XVI
Роден 20 ноември 1761
Чињоли, Италија
Починал 30 ноември 1830
Квириналски дворец, Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Пиј VIII (лат. Pius PP. VIII; 20 ноември 1761 - 30 ноември 1830) — римски папа од 31 март 1829 до 30 ноември 1830[1]. Бил назначен за епископ на Монталто од страна на папата Пиј VII. Наполеон наредил да биде уапсен во Мантова. Во 1816, станал кардинал и епископ на Чезена, а во 1821 и епископ на Фраскати. Кога бил избран за папа, бил тешко болен. Работел како и неговите претходници. Ја издал енцикликата, која ги осудувала тајните револуционерни организации во Италија наречени Карбонари.

Наводи[уреди | уреди извор]