Прејди на содржината

Чезена

Координати: 44°08′N 12°14′E / 44.133° СГШ; 12.233° ИГД / 44.133; 12.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чезена
Cisêna  (јазик?)
општина
Панорама на Чезена
Панорама на Чезена
Знаме на Чезена
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
Управа
 • ГрадоначалникПаоло Луки
Површина
 • Вкупна249,47 км2 (9,632 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004400000044 м
Население (30-6-2017)
 • Вкупно97.137
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
ДемонимCesenate
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.47521 - 47522, 47023 (old)
Повик. бр.0547
Мреж. местоМатична страница

Чезена — град во Италија во регионот Емилија-Ромања. Се наоѓа јужно од Равена, западно од Римини во подножјето на Апенините околу 15 км од Јадранското Море. Има 97.137 жители (2018).