Папа Целестин III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Celestinus III
Celestin III.jpg
Родено име Џакинто Борбоне Орсини
Папа од 30 март 1191
Папа до 8 јануари 1198
Претходник Папа Климент III
Наследник Папа Инокентие III
Роден 1106
Рим
Починал 8 јануари 1198
Рим
Други папи по име Целестин (појаснување)

Папа Целестин III (лат. Celestinus PP. III)(1106 - 8 јануари 1198) бил римски папа од 30 март 1191 до 8 јануари 1198.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!