Папа Григориј IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gregorius IX
Gregory IX bas-relief in the U.S. House of Representatives chamber.jpg
Родено име Уголино ди Конти
Папа од 19 март 1227
Папа до 22 август 1241
Претходник Папа Хонориј III
Наследник Папа Целестин IV
Роден околу 1145
Анањи, Италија
Починал 22 август 1241
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур IX (лат. Gregorius PP. IX)(околу 1145 - 22 август 1241) бил римски папа од 19 март 1227 до 22 август 1241.