Прејди на содржината

1241

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1241 во разни календари
Грегоријански календар1241
MCCXLI
Ab urbe condita1994
Ерменски календар690
ԹՎ ՈՂ
Асирски календар5991
Балиски календар1162–1163
Бенгалски календар648
Берберски календар2191
Будистички календар1785
Бурмански календар603
Византиски календар6749–6750
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3937 или 3877
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3938 или 3878
Коптски календар957–958
Етиопски календар1233–1234
Еврејски календар5001–5002
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1297–1298
 - Сачка ера1162–1163
 - Кали-југа4341–4342
Холоценски календар11241
Игбоански календар241–242
Ирански календар619–620
Исламски календар638–639
Јапонски календарНинџи 2
(仁治2年)
Јавански календар1150–1151
Јулијански календар1241
MCCXLI
Корејски календар3574
Мингуо-календар671 пред Р. Кина
民前671年
Нанакшахи−227
Тајландски сончев календар1783–1784
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1367 или 986 или 214
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1368 или 987 или 215

1241 (MCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1241 година од новата ера, 241. од вториот милениум, 41. од XIII век и втора од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6749 и 6750 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5991 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5001 и 5002 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1994.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1241 година се протега во 3877 и 3878, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3937 и 3938 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1784. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 638 и 639 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Кралот Александар III Шкотски

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1241 на Ризницата ?