Прејди на содржината

1170

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1170 во разни календари
Грегоријански календар1170
MCLXX
Ab urbe condita1923
Ерменски календар619
ԹՎ ՈԺԹ
Асирски календар5920
Балиски календар1091–1092
Бенгалски календар577
Берберски календар2120
Будистички календар1714
Бурмански календар532
Византиски календар6678–6679
Кинески календар己丑(зем. вол)
3866 или 3806
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3867 или 3807
Коптски календар886–887
Етиопски календар1162–1163
Еврејски календар4930–4931
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1226–1227
 - Сачка ера1091–1092
 - Кали-југа4270–4271
Холоценски календар11170
Игбоански календар170–171
Ирански календар548–549
Исламски календар565–566
Јапонски календарКао 2
(嘉応2年)
Јавански календар1077–1078
Јулијански календар1170
MCLXX
Корејски календар3503
Мингуо-календар742 пред Р. Кина
民前742年
Нанакшахи−298
Селевкидски календар1481/1482 г.г.
Тајландски сончев календар1712–1713
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1296 или 915 или 143
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1297 или 916 или 144

1170 (MCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1170 година од новата ера, 170. од вториот милениум, 70. од XII век и прва од 1170-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6678 и 6679 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5920 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4930 и 4931 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1923.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1170 година се протега во 3806 и 3807, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3866 и 3867 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1713. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 565 и 566 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1170 на Ризницата ?