1139

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1139 г.  во други календари
Грегоријански календар 1139
MCXXXIX
Ab urbe condita 1892
Асирски календар 5889
Бахајски календар -705–-704
Бенгалски календар 546
Берберски календар 2089
Будистички календар 1683
Бурмански календар 501
Византиски календар 6647–6648
Еврејски календар 4899–4900
Ерменски календар 588
ԹՎ ՇՁԸ
Етиопски календар 1131–1132
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 139–140
Ирански календар 517–518
Исламски календар 533–534
Јапонски календар
Јулијански календар 1139    MCXXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(3775/3835)
— до —
己未年月日
(3776/3836)
Коптски календар 855–856
Корејски календар 3472
Календар Мингуо 773 пред РК
民前773年
Селевкидски календар 1450–1451
Тајландски сончев календар 1682
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1195–1196
 - Шака самват 1061–1062
 - Кали југа 4240–4241
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -653Грешка во Lua: Неважечки број -652
-653–-652
Холоценски календар 11139
Џуче-календар нема (пред 1912)

1139 (MCXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1139. година од новата ера, 139. од вториот милениум, 39. од 12 век и последна од 1130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6647 и 6648 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5889 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4899 и 4900 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1892.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1139. година се протега во 3775 и 3776, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3835 и 3836 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1682. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 533 и 534 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]