Прејди на содржината

1108

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1108 во разни календари
Грегоријански календар1108
MCVIII
Ab urbe condita1861
Ерменски календар557
ԹՎ ՇԾԷ
Асирски календар5858
Балиски календар1029–1030
Бенгалски календар515
Берберски календар2058
Будистички календар1652
Бурмански календар470
Византиски календар6616–6617
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3804 или 3744
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3805 или 3745
Коптски календар824–825
Етиопски календар1100–1101
Еврејски календар4868–4869
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1164–1165
 - Сачка ера1029–1030
 - Кали-југа4208–4209
Холоценски календар11108
Игбоански календар108–109
Ирански календар486–487
Исламски календар501–502
Јапонски календарКаџо 3 / Тенин 1
(天仁元年)
Јавански календар1013–1014
Јулијански календар1108
MCVIII
Корејски календар3441
Мингуо-календар804 пред Р. Кина
民前804年
Нанакшахи−360
Селевкидски календар1419/1420 г.г.
Тајландски сончев календар1650–1651
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1234 или 853 или 81
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1235 или 854 или 82

1108 (MCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1108 година од новата ера, 108. од вториот милениум, 8. од XII век и деветта од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6616 и 6617 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5858 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4868 и 4869 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1861.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1108 година се протега во 3744 и 3745, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3804 и 3805 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1651. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 501 и 502 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Луј VI Дебелиот

, крал на Франција

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1108 на Ризницата ?