1200

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1200 во разни календари
Грегоријански календар1200
MCC
Ab urbe condita1953
Ерменски календар649
ԹՎ ՈԽԹ
Асирски календар5950
Балиски календар1121–1122
Бенгалски календар607
Берберски календар2150
Будистички календар1744
Бурмански календар562
Византиски календар6708–6709
Кинески календар己未(зем. коза)
3896 или 3836
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3897 или 3837
Коптски календар916–917
Етиопски календар1192–1193
Еврејски календар4960–4961
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1256–1257
 - Сачка ера1121–1122
 - Кали-југа4300–4301
Холоценски календар11200
Игбоански календар200–201
Ирански календар578–579
Исламски календар596–597
Јапонски календарШоџи 2
(正治2年)
Јавански календар1108–1109
Јулијански календар1200
MCC
Корејски календар3533
Мингуо-календар712 пред Р. Кина
民前712年
Нанакшахи−268
Тајландски сончев календар1742–1743
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1326 или 945 или 173
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1327 или 946 или 174

1200 (MCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1200 година од новата ера, 200. од вториот милениум, последна од XII век и прва од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6708 и 6709 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5950 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4960 и 4961 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1953.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1200 година се протега во 3836 и 3837, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3896 и 3897 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1743. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 596 и 597 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1200 на Ризницата ?