1147

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1147 г.  во други календари
Грегоријански календар 1147
MCXLVII
Ab urbe condita 1900
Асирски календар 5897
Бахајски календар -697–-696
Бенгалски календар 554
Берберски календар 2097
Будистички календар 1691
Бурмански календар 509
Византиски календар 6655–6656
Еврејски календар 4907–4908
Ерменски календар 596
ԹՎ ՇՂԶ
Етиопски календар 1139-1140
Игбоански календар 147–148
Ирански календар 525–526
Исламски календар 541–542
Јулијански календар 1147    MCXLVII
Кинески календар 丙寅年月日
(3783/3843)
— до —
丁卯年月日
(3784/3844)
Коптски календар 863–864
Корејски календар 3480
Календар Мингуо 765 пред РК
民前765年
Селевкидски календар 1458–1459
Тајландски сончев календар 1690
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1203–1204
 - Шака самват 1069–1070
 - Кали југа 4248–4249
Холоценски календар 11147
Џуче-календар нема (пред 1912)

1147 (MCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1147. година од новата ера, 147. од вториот милениум, 47. од 12 век и осма од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6655 и 6656 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5897 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4907 и 4908 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1900.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1147. година се протега во 3783 и 3784, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3843 и 3844 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1690. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 541 и 542 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]