1125

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1125 г.  во други календари
Грегоријански календар 1125
MCXXV
Ab urbe condita 1878
Асирски календар 5875
Бахајски календар -719–-718
Бенгалски календар 532
Берберски календар 2075
Будистички календар 1669
Бурмански календар 487
Византиски календар 6633–6634
Еврејски календар 4885–4886
Ерменски календар 574
ԹՎ ՇՀԴ
Етиопски календар 1117-1118
Игбоански календар 125–126
Ирански календар 503–504
Исламски календар 518–519
Јулијански календар 1125    MCXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(3761/3821)
— до —
乙巳年月日
(3762/3822)
Коптски календар 841–842
Корејски календар 3458
Календар Мингуо 787 пред РК
民前787年
Селевкидски календар 1436–1437
Тајландски сончев календар 1668
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1181–1182
 - Шака самват 1047–1048
 - Кали југа 4226–4227
Холоценски календар 11125
Џуче-календар нема (пред 1912)

1125 (MCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1125. година од новата ера, 125. од вториот милениум, 25. од 12 век и шеста од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6633 и 6634 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5875 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4885 и 4886 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1878.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1125. година се протега во 3761 и 3762, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3821 и 3822 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1668. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 518 и 519 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]