1137

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1137 г.  во други календари
Грегоријански календар 1137
MCXXXVII
Ab urbe condita 1890
Асирски календар 5887
Бахајски календар -707–-706
Бенгалски календар 544
Берберски календар 2087
Будистички календар 1681
Бурмански календар 499
Византиски календар 6645–6646
Еврејски календар 4897–4898
Ерменски календар 586
ԹՎ ՇՁԶ
Етиопски календар 1129-1130
Игбоански календар 137–138
Ирански календар 515–516
Исламски календар 531–532
Јулијански календар 1137    MCXXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3773/3833)
— до —
丁巳年月日
(3774/3834)
Коптски календар 853–854
Корејски календар 3470
Календар Мингуо 775 пред РК
民前775年
Селевкидски календар 1448–1449
Тајландски сончев календар 1680
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1193–1194
 - Шака самват 1059–1060
 - Кали југа 4238–4239
Холоценски календар 11137
Џуче-календар нема (пред 1912)

1137 (MCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1137. година од новата ера, 137. од вториот милениум, 37. од 12 век и осма од 1130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6645 и 6646 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5887 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4897 и 4898 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1890.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1137. година се протега во 3773 и 3774, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3833 и 3834 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1680. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 531 и 532 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]