1195

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1195 во разни календари
Грегоријански календар1195
MCXCV
Ab urbe condita1948
Ерменски календар644
ԹՎ ՈԽԴ
Асирски календар5945
Балиски календар1116–1117
Бенгалски календар602
Берберски календар2145
Будистички календар1739
Бурмански календар557
Византиски календар6703–6704
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3891 или 3831
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3892 или 3832
Коптски календар911–912
Етиопски календар1187–1188
Еврејски календар4955–4956
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1251–1252
 - Сачка ера1116–1117
 - Кали-југа4295–4296
Холоценски календар11195
Игбоански календар195–196
Ирански календар573–574
Исламски календар591–592
Јапонски календарКенкју 6
(建久6年)
Јавански календар1102–1103
Јулијански календар1195
MCXCV
Корејски календар3528
Мингуо-календар717 пред Р. Кина
民前717年
Нанакшахи−273
Селевкидски календар1506/1507 г.г.
Тајландски сончев календар1737–1738
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1321 или 940 или 168
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1322 или 941 или 169

1195 (MCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1195 година од новата ера, 195. од вториот милениум, 95. од XII век и шеста од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6703 и 6704 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5945 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4955 и 4956 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1948.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1195 година се протега во 3831 и 3832, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3891 и 3892 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1738. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 591 и 592 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1195 на Ризницата ?