1102

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1102 г.  во други календари
Грегоријански календар 1102
MCII
Ab urbe condita 1855
Асирски календар 5852
Бахајски календар -742–-741
Бенгалски календар 509
Берберски календар 2052
Будистички календар 1646
Бурмански календар 464
Византиски календар 6610–6611
Еврејски календар 4862–4863
Ерменски календар 551
ԹՎ ՇԾԱ
Етиопски календар 1094-1095
Игбоански календар 102–103
Ирански календар 480–481
Исламски календар 495–496
Јулијански календар 1102    MCII
Кинески календар 辛巳年月日
(3738/3798)
— до —
壬午年月日
(3739/3799)
Коптски календар 818–819
Корејски календар 3435
Календар Мингуо 810 пред РК
民前810年
Селевкидски календар 1413–1414
Тајландски сончев календар 1645
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1158–1159
 - Шака самват 1024–1025
 - Кали југа 4203–4204
Холоценски календар 11102
Џуче-календар нема (пред 1912)

1102 (MCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1102. година од новата ера, 102. од вториот милениум, 2. од 12 век и трета од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6610 и 6611 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5852 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4862 и 4863 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1855.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1102. година се протега во 3738 и 3739, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3798 и 3799 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1645. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 495 и 496 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]