1188

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1188 во разни календари
Грегоријански календар1188
MCLXXXVIII
Ab urbe condita1941
Ерменски календар637
ԹՎ ՈԼԷ
Асирски календар5938
Балиски календар1109–1110
Бенгалски календар595
Берберски календар2138
Будистички календар1732
Бурмански календар550
Византиски календар6696–6697
Кинески календар丁未(огн. коза)
3884 или 3824
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3885 или 3825
Коптски календар904–905
Етиопски календар1180–1181
Еврејски календар4948–4949
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1244–1245
 - Сачка ера1109–1110
 - Кали-југа4288–4289
Холоценски календар11188
Игбоански календар188–189
Ирански календар566–567
Исламски календар583–584
Јапонски календарБунџи 4
(文治4年)
Јавански календар1095–1096
Јулијански календар1188
MCLXXXVIII
Корејски календар3521
Мингуо-календар724 пред Р. Кина
民前724年
Нанакшахи−280
Селевкидски календар1499/1500 г.г.
Тајландски сончев календар1730–1731
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1314 или 933 или 161
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1315 или 934 или 162

1188 (MCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1188 година од новата ера, 188. од вториот милениум, 88. од XII век и деветта од 1180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6696 и 6697 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5938 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4948 и 4949 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1941.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1188 година се протега во 3824 и 3825, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3884 и 3885 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1731. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 583 и 584 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1188 на Ризницата ?