1162

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1162 г.  во други календари
Грегоријански календар 1162
MCLXII
Ab urbe condita 1915
Асирски календар 5912
Бахајски календар -682–-681
Бенгалски календар 569
Берберски календар 2112
Будистички календар 1706
Бурмански календар 524
Византиски календар 6670–6671
Еврејски календар 4922–4923
Ерменски календар 611
ԹՎ ՈԺԱ
Етиопски календар 1154-1155
Игбоански календар 162–163
Ирански календар 540–541
Исламски календар 557–558
Јулијански календар 1162    MCLXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3798/3858)
— до —
壬午年月日
(3799/3859)
Коптски календар 878–879
Корејски календар 3495
Календар Мингуо 750 пред РК
民前750年
Селевкидски календар 1473–1474
Тајландски сончев календар 1705
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1218–1219
 - Шака самват 1084–1085
 - Кали југа 4263–4264
Холоценски календар 11162
Џуче-календар нема (пред 1912)

1162 (MCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1162. година од новата ера, 162. од вториот милениум, 62. од 12 век и трета од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6670 и 6671 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5912 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4922 и 4923 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1915.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1162. година се протега во 3798 и 3799, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3858 и 3859 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1705. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 557 и 558 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]