1160

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1160 во разни календари
Грегоријански календар1160
MCLX
Ab urbe condita1913
Ерменски календар609
ԹՎ ՈԹ
Асирски календар5910
Балиски календар1081–1082
Бенгалски календар567
Берберски календар2110
Будистички календар1704
Бурмански календар522
Византиски календар6668–6669
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3856 или 3796
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3857 или 3797
Коптски календар876–877
Етиопски календар1152–1153
Еврејски календар4920–4921
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1216–1217
 - Сачка ера1081–1082
 - Кали-југа4260–4261
Холоценски календар11160
Игбоански календар160–161
Ирански календар538–539
Исламски календар554–555
Јапонски календарХејџи 2 / Ејрјаку 1
(永暦元年)
Јавански календар1066–1067
Јулијански календар1160
MCLX
Корејски календар3493
Мингуо-календар752 пред Р. Кина
民前752年
Нанакшахи−308
Селевкидски календар1471/1472 г.г.
Тајландски сончев календар1702–1703
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1286 или 905 или 133
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1287 или 906 или 134

1160 (MCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1160 година од новата ера, 160. од вториот милениум, 60. од XII век и прва од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6668 и 6669 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5910 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4920 и 4921 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1913.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1160 година се протега во 3796 и 3797, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3856 и 3857 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1703. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 554 и 555 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Градот Крема во 15 век
  • 25 јануари – Кралот Фридрих I го освоил градот Крема во Ломбардијапо 6-месечна опсада, како дел од неговата борба против независноста на италијанските градови-држави. Околу 20.000 преживеани го напуштиле градот, кој бил запален до темел.[1]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1160 на Ризницата ?
  1. Bradbury, Jim (1992). The Medieval Siege, p. 92. Woodbridge, Suffolk: Boydell Press. ISBN 978-0-851-15357-5.