1174

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1174 г.  во други календари
Грегоријански календар 1174
MCLXXIV
Ab urbe condita 1927
Асирски календар 5924
Бахајски календар -670–-669
Бенгалски календар 581
Берберски календар 2124
Будистички календар 1718
Бурмански календар 536
Византиски календар 6682–6683
Еврејски календар 4934–4935
Ерменски календар 623
ԹՎ ՈԻԳ
Етиопски календар 1166-1167
Игбоански календар 174–175
Ирански календар 552–553
Исламски календар 569–570
Јулијански календар 1174    MCLXXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3810/3870)
— до —
甲午年月日
(3811/3871)
Коптски календар 890–891
Корејски календар 3507
Календар Мингуо 738 пред РК
民前738年
Селевкидски календар 1485–1486
Тајландски сончев календар 1717
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1230–1231
 - Шака самват 1096–1097
 - Кали југа 4275–4276
Холоценски календар 11174
Џуче-календар нема (пред 1912)

1174 (MCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1174. година од новата ера, 174. од вториот милениум, 74. од 12 век и петта од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6682 и 6683 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5924 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4934 и 4935 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1927.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1174. година се протега во 3810 и 3811, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3870 и 3871 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1717. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 569 и 570 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]