1112

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1112 г.  во други календари
Грегоријански календар 1112
MCXII
Ab urbe condita 1865
Асирски календар 5862
Бахајски календар -732–-731
Бенгалски календар 519
Берберски календар 2062
Будистички календар 1656
Бурмански календар 474
Византиски календар 6620–6621
Еврејски календар 4872–4873
Ерменски календар 561
ԹՎ ՇԿԱ
Етиопски календар 1104-1105
Игбоански календар 112–113
Ирански календар 490–491
Исламски календар 505–506
Јулијански календар 1112    MCXII
Кинески календар 辛卯年月日
(3748/3808)
— до —
壬辰年月日
(3749/3809)
Коптски календар 828–829
Корејски календар 3445
Календар Мингуо 800 пред РК
民前800年
Селевкидски календар 1423–1424
Тајландски сончев календар 1655
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1168–1169
 - Шака самват 1034–1035
 - Кали југа 4213–4214
Холоценски календар 11112
Џуче-календар нема (пред 1912)

1112 (MCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1112. година од новата ера, 112. од вториот милениум, 12. од 12 век и трета од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6620 и 6621 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5862 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4872 и 4873 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1865.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1112. година се протега во 3748 и 3749, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3808 и 3809 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1655. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 505 и 506 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]