1194

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1194 г.  во други календари
Грегоријански календар 1194
MCXCIV
Ab urbe condita 1947
Асирски календар 5944
Бахајски календар -650–-649
Бенгалски календар 601
Берберски календар 2144
Будистички календар 1738
Бурмански календар 556
Византиски календар 6702–6703
Еврејски календар 4954–4955
Ерменски календар 643
ԹՎ ՈԽԳ
Етиопски календар 1186-1187
Игбоански календар 194–195
Ирански календар 572–573
Исламски календар 590–591
Јулијански календар 1194    MCXCIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3830/3890)
— до —
甲寅年月日
(3831/3891)
Коптски календар 910–911
Корејски календар 3527
Календар Мингуо 718 пред РК
民前718年
Селевкидски календар 1505–1506
Тајландски сончев календар 1737
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1250–1251
 - Шака самват 1116–1117
 - Кали југа 4295–4296
Холоценски календар 11194
Џуче-календар нема (пред 1912)

1194 (MCXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1194. година од новата ера, 194. од вториот милениум, 94. од 12 век и петта од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6702 и 6703 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5944 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4954 и 4955 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1947.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1194. година се протега во 3830 и 3831, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3890 и 3891 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1737. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 590 и 591 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]