Прејди на содржината

1116

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1116 во разни календари
Грегоријански календар1116
MCXVI
Ab urbe condita1869
Ерменски календар565
ԹՎ ՇԿԵ
Асирски календар5866
Балиски календар1037–1038
Бенгалски календар523
Берберски календар2066
Будистички календар1660
Бурмански календар478
Византиски календар6624–6625
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3812 или 3752
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3813 или 3753
Коптски календар832–833
Етиопски календар1108–1109
Еврејски календар4876–4877
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1172–1173
 - Сачка ера1037–1038
 - Кали-југа4216–4217
Холоценски календар11116
Игбоански календар116–117
Ирански календар494–495
Исламски календар509–510
Јапонски календарЕјкју 4
(永久4年)
Јавански календар1021–1022
Јулијански календар1116
MCXVI
Корејски календар3449
Мингуо-календар796 пред Р. Кина
民前796年
Нанакшахи−352
Селевкидски календар1427/1428 г.г.
Тајландски сончев календар1658–1659
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1242 или 861 или 89
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1243 или 862 или 90

1116 (MCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1116 година од новата ера, 116. од вториот милениум, 16. од XII век и седма од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6624 и 6625 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5866 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4876 и 4877 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1869.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1116 година се протега во 3752 и 3753, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3812 и 3813 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1659. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 509 и 510 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Тереза Леонска

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1116 на Ризницата ?