1138

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1138 г.  во други календари
Грегоријански календар 1138
MCXXXVIII
Ab urbe condita 1891
Асирски календар 5888
Бахајски календар -706–-705
Бенгалски календар 545
Берберски календар 2088
Будистички календар 1682
Бурмански календар 500
Византиски календар 6646–6647
Еврејски календар 4898–4899
Ерменски календар 587
ԹՎ ՇՁԷ
Етиопски календар 1130-1131
Игбоански календар 138–139
Ирански календар 516–517
Исламски календар 532–533
Јулијански календар 1138    MCXXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3774/3834)
— до —
戊午年月日
(3775/3835)
Коптски календар 854–855
Корејски календар 3471
Календар Мингуо 774 пред РК
民前774年
Селевкидски календар 1449–1450
Тајландски сончев календар 1681
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1194–1195
 - Шака самват 1060–1061
 - Кали југа 4239–4240
Холоценски календар 11138
Џуче-календар нема (пред 1912)

1138 (MCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1138. година од новата ера, 138. од вториот милениум, 38. од 12 век и деветта од 1130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6646 и 6647 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5888 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4898 и 4899 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1891.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1138. година се протега во 3774 и 3775, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3834 и 3835 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1681. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 532 и 533 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]