1119

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1119 г.  во други календари
Грегоријански календар 1119
MCXIX
Ab urbe condita 1872
Асирски календар 5869
Бахајски календар -725–-724
Бенгалски календар 526
Берберски календар 2069
Будистички календар 1663
Бурмански календар 481
Византиски календар 6627–6628
Еврејски календар 4879–4880
Ерменски календар 568
ԹՎ ՇԿԸ
Етиопски календар 1111-1112
Игбоански календар 119–120
Ирански календар 497–498
Исламски календар 512–513
Јулијански календар 1119    MCXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3755/3815)
— до —
己亥年月日
(3756/3816)
Коптски календар 835–836
Корејски календар 3452
Календар Мингуо 793 пред РК
民前793年
Селевкидски календар 1430–1431
Тајландски сончев календар 1662
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1175–1176
 - Шака самват 1041–1042
 - Кали југа 4220–4221
Холоценски календар 11119
Џуче-календар нема (пред 1912)

1119 (MCXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1119. година од новата ера, 119. од вториот милениум, 19. од 12 век и последна од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6627 и 6628 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5869 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4879 и 4880 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1872.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1119. година се протега во 3755 и 3756, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3815 и 3816 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1662. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 512 и 513 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]