Прејди на содржината

1123

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1123 во разни календари
Грегоријански календар1123
MCXXIII
Ab urbe condita1876
Ерменски календар572
ԹՎ ՇՀԲ
Асирски календар5873
Балиски календар1044–1045
Бенгалски календар530
Берберски календар2073
Будистички календар1667
Бурмански календар485
Византиски календар6631–6632
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3819 или 3759
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3820 или 3760
Коптски календар839–840
Етиопски календар1115–1116
Еврејски календар4883–4884
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1179–1180
 - Сачка ера1044–1045
 - Кали-југа4223–4224
Холоценски календар11123
Игбоански календар123–124
Ирански календар501–502
Исламски календар516–517
Јапонски календарХоан 4
(保安4年)
Јавански календар1028–1029
Јулијански календар1123
MCXXIII
Корејски календар3456
Мингуо-календар789 пред Р. Кина
民前789年
Нанакшахи−345
Селевкидски календар1434/1435 г.г.
Тајландски сончев календар1665–1666
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1249 или 868 или 96
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1250 или 869 или 97

1123 (MCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1123 година од новата ера, 123. од вториот милениум, 23. од XII век и четвртта од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6631 и 6632 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5873 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4883 и 4884 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1876.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1123 година се протега во 3759 и 3760, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3819 и 3820 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1666. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 516 и 517 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Заробувањето на Балдвин II Ерусалемски

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1123 на Ризницата ?
  1. Steven Runciman (1952). A History of The Crusades. Vol II: The Kingdom of Jerusalem, p. 131. ISBN 978-0-241-29876-3.