Прејди на содржината

1151

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1151 во разни календари
Грегоријански календар1151
MCLI
Ab urbe condita1904
Ерменски календар600
ԹՎ Ո
Асирски календар5901
Балиски календар1072–1073
Бенгалски календар558
Берберски календар2101
Будистички календар1695
Бурмански календар513
Византиски календар6659–6660
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3847 или 3787
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3848 или 3788
Коптски календар867–868
Етиопски календар1143–1144
Еврејски календар4911–4912
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1207–1208
 - Сачка ера1072–1073
 - Кали-југа4251–4252
Холоценски календар11151
Игбоански календар151–152
Ирански календар529–530
Исламски календар545–546
Јапонски календарКјуан 7 / Нинпеј 1
(仁平元年)
Јавански календар1057–1058
Јулијански календар1151
MCLI
Корејски календар3484
Мингуо-календар761 пред Р. Кина
民前761年
Нанакшахи−317
Селевкидски календар1462/1463 г.г.
Тајландски сончев календар1693–1694
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1277 или 896 или 124
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1278 или 897 или 125

1151 (MCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1151 година од новата ера, 151. од вториот милениум, 51. од XII век и втора од 1150-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6659 и 6660 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5901 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4911 и 4912 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1904.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1151 година се протега во 3787 и 3788, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3847 и 3848 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1694. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 545 и 546 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]
Џефри Плантагенет

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1151 на Ризницата ?
  1. Teunis, H. B. (2006). The Appeal to the Original Status: Social Justice in Anjou in the Eleventh Century (англиски). Hilversum, Netherlands: Uitgeverij Verloren. стр. 128. ISBN 9789065509048.