1106

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1106 г.  во други календари
Грегоријански календар 1106
MCVI
Ab urbe condita 1859
Асирски календар 5856
Бахајски календар -738–-737
Бенгалски календар 513
Берберски календар 2056
Будистички календар 1650
Бурмански календар 468
Византиски календар 6614–6615
Еврејски календар 4866–4867
Ерменски календар 555
ԹՎ ՇԾԵ
Етиопски календар 1098-1099
Игбоански календар 106–107
Ирански календар 484–485
Исламски календар 499–500
Јулијански календар 1106    MCVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3742/3802)
— до —
丙戌年月日
(3743/3803)
Коптски календар 822–823
Корејски календар 3439
Календар Мингуо 806 пред РК
民前806年
Селевкидски календар 1417–1418
Тајландски сончев календар 1649
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1162–1163
 - Шака самват 1028–1029
 - Кали југа 4207–4208
Холоценски календар 11106
Џуче-календар нема (пред 1912)

1106 (MCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1106. година од новата ера, 106. од вториот милениум, 6. од 12 век и седма од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6614 и 6615 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5856 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4866 и 4867 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1859.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1106. година се протега во 3742 и 3743, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3802 и 3803 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1649. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 499 и 500 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]