1154

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1154 во разни календари
Грегоријански календар1154
MCLIV
Ab urbe condita1907
Ерменски календар603
ԹՎ ՈԳ
Асирски календар5904
Балиски календар1075–1076
Бенгалски календар561
Берберски календар2104
Будистички календар1698
Бурмански календар516
Византиски календар6662–6663
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3850 или 3790
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3851 или 3791
Коптски календар870–871
Етиопски календар1146–1147
Еврејски календар4914–4915
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1210–1211
 - Сачка ера1075–1076
 - Кали-југа4254–4255
Холоценски календар11154
Игбоански календар154–155
Ирански календар532–533
Исламски календар548–549
Јапонски календарНинпеј 4 / Кјуџу 1
(久寿元年)
Јавански календар1060–1061
Јулијански календар1154
MCLIV
Корејски календар3487
Мингуо-календар758 пред Р. Кина
民前758年
Нанакшахи−314
Селевкидски календар1465/1466 г.г.
Тајландски сончев календар1696–1697
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1280 или 899 или 127
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1281 или 900 или 128

1154 (MCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1154 година од новата ера, 154. од вториот милениум, 54. од XII век и петта од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6662 и 6663 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5904 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4914 и 4915 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1907.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1154 година се протега во 3790 и 3791, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3850 и 3851 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1697. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 548 и 549 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Хенри II, крал на Англија

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1154 на Ризницата ?
  1. White, Graeme J. (2000). Restoration and Reform, 1153–1165: Recovery From Civil War in England, p. 5. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-55459-6.