Елеонора Аквитанска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елеонора
SaintRadegondeMural cropped.jpg
војводка од Аквитанија, грофица на Поатје
На престол 9 април 1137 – 1 април 1204
Претходник Вилијам X
Наследник Јован
Кралица на Франција
Време 1 август 1137 – 21 март 1152
Крунисување 25 декември 1137
Кралица на Англија
Време 25 октомври 1154 – 6 јули 1189
Крунисување 19 декември 1154
Сопружник Луј VII
1137 - 1152
Хенри II
1152 - 1189
Деца
Марија
Алиса Блоа
Вилијам
Хенри
Матилда
Ричард
Џефри
Елеонора
Јоана
Јован
Татко Вилијам X

Елеонора Аквитанска (француски: Aliénor d'Aquitaine; 1122 — 1204) — сопруга на англискиот крал Хенри II и една од најмоќните средновековни жени.

Таа била кралица на Франција, а подоцна и на Англија.

Таа е родена во семејството на Гијом X како најголемо дете. Таа добила големо образование, проучувајќи го латинскиот јазик. По смртта на нејзиниот татко, таа на свои 15 години станала војводка на Аквитанија. По ова, таа се оженила за францускиот крал Луј VII. По раѓањето на својата втора ќерка, таа се развела од францускиот крал во 1152 година. Како причина од страна на Луј било наведено неверството. Во текот на Втората крстоносна војна, таа го придружувала својот сопруг во патот кон Светите земји. Кога престигнале во Антиохија, таа станала гост на постојани банкети кои биле организирани од страна на кнезот Рејмон Поатје. По ова, тие станале љубовници.

По ова, таа испратила повик до грофот од Анжу да испрати понуда до англискиот крал Хенри за да се ожени со неа, Така, на 18 мај 1152 година таа стапила во брак со Хенри. Во следните години, таа го дарувала со пет сина и три ќерки: