1191

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1191 г.  во други календари
Грегоријански календар 1191
MCXCI
Ab urbe condita 1944
Асирски календар 5941
Бахајски календар -653–-652
Бенгалски календар 598
Берберски календар 2141
Будистички календар 1735
Бурмански календар 553
Византиски календар 6699–6700
Еврејски календар 4951–4952
Ерменски календар 640
ԹՎ ՈԽ
Етиопски календар 1183–1184
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 191–192
Ирански календар 569–570
Исламски календар 586–587
Јапонски календар
Јулијански календар 1191    MCXCI
Кинески календар 庚戌年月日
(3827/3887)
— до —
辛亥年月日
(3828/3888)
Коптски календар 907–908
Корејски календар 3524
Календар Мингуо 721 пред РК
民前721年
Селевкидски календар 1502–1503
Тајландски сончев календар 1734
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1247–1248
 - Шака самват 1113–1114
 - Кали југа 4292–4293
Француски револуционерен календар
-601–-600
Холоценски календар 11191
Џуче-календар нема (пред 1912)

1191 (MCXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1191. година од новата ера, 191. од вториот милениум, 91. од 12 век и втора од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6699 и 6700 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5941 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4951 и 4952 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1944.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1191. година се протега во 3827 и 3828, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3887 и 3888 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1734. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 586 и 587 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]