1182

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1182 г.  во други календари
Грегоријански календар 1182
MCLXXXII
Ab urbe condita 1935
Асирски календар 5932
Бахајски календар -662–-661
Бенгалски календар 589
Берберски календар 2132
Будистички календар 1726
Бурмански календар 544
Византиски календар 6690–6691
Еврејски календар 4942–4943
Ерменски календар 631
ԹՎ ՈԼԱ
Етиопски календар 1174-1175
Игбоански календар 182–183
Ирански календар 560–561
Исламски календар 577–578
Јулијански календар 1182    MCLXXXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3818/3878)
— до —
壬寅年月日
(3819/3879)
Коптски календар 898–899
Корејски календар 3515
Календар Мингуо 730 пред РК
民前730年
Селевкидски календар 1493–1494
Тајландски сончев календар 1725
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1238–1239
 - Шака самват 1104–1105
 - Кали југа 4283–4284
Холоценски календар 11182
Џуче-календар нема (пред 1912)

1182 (MCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1182. година од новата ера, 182. од вториот милениум, 82. од 12 век и трета од 1180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6690 и 6691 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5932 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4942 и 4943 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1935.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1182. година се протега во 3818 и 3819, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3878 и 3879 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1725. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 577 и 578 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]