Прејди на содржината

1142

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1142 во разни календари
Грегоријански календар1142
MCXLII
Ab urbe condita1895
Ерменски календар591
ԹՎ ՇՂԱ
Асирски календар5892
Балиски календар1063–1064
Бенгалски календар549
Берберски календар2092
Будистички календар1686
Бурмански календар504
Византиски календар6650–6651
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3838 или 3778
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3839 или 3779
Коптски календар858–859
Етиопски календар1134–1135
Еврејски календар4902–4903
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1198–1199
 - Сачка ера1063–1064
 - Кали-југа4242–4243
Холоценски календар11142
Игбоански календар142–143
Ирански календар520–521
Исламски календар536–537
Јапонски календарЕјџи 2 / Коџи 1
(康治元年)
Јавански календар1048–1049
Јулијански календар1142
MCXLII
Корејски календар3475
Мингуо-календар770 пред Р. Кина
民前770年
Нанакшахи−326
Селевкидски календар1453/1454 г.г.
Тајландски сончев календар1684–1685
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1268 или 887 или 115
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1269 или 888 или 116

1142 (MCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1142 година од новата ера, 142. од вториот милениум, 42. од XII век и трета од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6650 и 6651 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5892 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4902 и 4903 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1895.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1142 година се протега во 3778 и 3779, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3838 и 3839 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1685. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 536 и 537 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Тиркизен печат на калифот Ал-Мустади

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1142 на Ризницата ?