1127

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1127 г.  во други календари
Грегоријански календар 1127
MCXXVII
Ab urbe condita 1880
Асирски календар 5877
Бахајски календар -717–-716
Бенгалски календар 534
Берберски календар 2077
Будистички календар 1671
Бурмански календар 489
Византиски календар 6635–6636
Еврејски календар 4887–4888
Ерменски календар 576
ԹՎ ՇՀԶ
Етиопски календар 1119-1120
Игбоански календар 127–128
Ирански календар 505–506
Исламски календар 520–521
Јулијански календар 1127    MCXXVII
Кинески календар 丙午年月日
(3763/3823)
— до —
丁未年月日
(3764/3824)
Коптски календар 843–844
Корејски календар 3460
Календар Мингуо 785 пред РК
民前785年
Селевкидски календар 1438–1439
Тајландски сончев календар 1670
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1183–1184
 - Шака самват 1049–1050
 - Кали југа 4228–4229
Холоценски календар 11127
Џуче-календар нема (пред 1912)

1127 (MCXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1127. година од новата ера, 127. од вториот милениум, 27. од 12 век и осма од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6635 и 6636 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5877 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4887 и 4888 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1880.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1127. година се протега во 3763 и 3764, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3823 и 3824 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1670. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 520 и 521 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]