1168

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1168 г.  во други календари
Грегоријански календар 1168
MCLXVIII
Ab urbe condita 1921
Асирски календар 5918
Бахајски календар -676–-675
Бенгалски календар 575
Берберски календар 2118
Будистички календар 1712
Бурмански календар 530
Византиски календар 6676–6677
Еврејски календар 4928–4929
Ерменски календар 617
ԹՎ ՈԺԷ
Етиопски календар 1160-1161
Игбоански календар 168–169
Ирански календар 546–547
Исламски календар 563–564
Јулијански календар 1168    MCLXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3804/3864)
— до —
戊子年月日
(3805/3865)
Коптски календар 884–885
Корејски календар 3501
Календар Мингуо 744 пред РК
民前744年
Селевкидски календар 1479–1480
Тајландски сончев календар 1711
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1224–1225
 - Шака самват 1090–1091
 - Кали југа 4269–4270
Холоценски календар 11168
Џуче-календар нема (пред 1912)

1168 (MCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1168. година од новата ера, 168. од вториот милениум, 68. од 12 век и деветта од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6676 и 6677 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5918 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4928 и 4929 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1921.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1168. година се протега во 3804 и 3805, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3864 и 3865 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1711. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 563 и 564 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]