1199

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1199 г.  во други календари
Грегоријански календар 1199
MCXCIX
Ab urbe condita 1952
Асирски календар 5949
Бахајски календар -645–-644
Бенгалски календар 606
Берберски календар 2149
Будистички календар 1743
Бурмански календар 561
Византиски календар 6707–6708
Еврејски календар 4959–4960
Ерменски календар 648
ԹՎ ՈԽԸ
Етиопски календар 1191-1192
Игбоански календар 199–200
Ирански календар 577–578
Исламски календар 595–596
Јулијански календар 1199    MCXCIX
Кинески календар 戊午年月日
(3835/3895)
— до —
己未年月日
(3836/3896)
Коптски календар 915–916
Корејски календар 3532
Календар Мингуо 713 пред РК
民前713年
Селевкидски календар 1510–1511
Тајландски сончев календар 1742
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1255–1256
 - Шака самват 1121–1122
 - Кали југа 4300–4301
Холоценски календар 11199
Џуче-календар нема (пред 1912)

1199 (MCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1199. година од новата ера, 199. од вториот милениум, 99. од 12 век и последна од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6707 и 6708 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5949 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4959 и 4960 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1952.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1199. година се протега во 3835 и 3836, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3895 и 3896 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1742. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 595 и 596 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]