1175

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1175 г.  во други календари
Грегоријански календар 1175
MCLXXV
Ab urbe condita 1928
Асирски календар 5925
Бахајски календар -669–-668
Бенгалски календар 582
Берберски календар 2125
Будистички календар 1719
Бурмански календар 537
Византиски календар 6683–6684
Еврејски календар 4935–4936
Ерменски календар 624
ԹՎ ՈԻԴ
Етиопски календар 1167-1168
Игбоански календар 175–176
Ирански календар 553–554
Исламски календар 570–571
Јулијански календар 1175    MCLXXV
Кинески календар 甲午年月日
(3811/3871)
— до —
乙未年月日
(3812/3872)
Коптски календар 891–892
Корејски календар 3508
Календар Мингуо 737 пред РК
民前737年
Селевкидски календар 1486–1487
Тајландски сончев календар 1718
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1231–1232
 - Шака самват 1097–1098
 - Кали југа 4276–4277
Холоценски календар 11175
Џуче-календар нема (пред 1912)

1175 (MCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1175. година од новата ера, 175. од вториот милениум, 75. од 12 век и шеста од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6683 и 6684 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5925 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4935 и 4936 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1928.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1175. година се протега во 3811 и 3812, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3871 и 3872 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1718. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 570 и 571 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]