1169

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1169 во разни календари
Грегоријански календар1169
MCLXIX
Ab urbe condita1922
Ерменски календар618
ԹՎ ՈԺԸ
Асирски календар5919
Балиски календар1090–1091
Бенгалски календар576
Берберски календар2119
Будистички календар1713
Бурмански календар531
Византиски календар6677–6678
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3865 или 3805
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3866 или 3806
Коптски календар885–886
Етиопски календар1161–1162
Еврејски календар4929–4930
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1225–1226
 - Сачка ера1090–1091
 - Кали-југа4269–4270
Холоценски календар11169
Игбоански календар169–170
Ирански календар547–548
Исламски календар564–565
Јапонски календарНинан 4 / Као 1
(嘉応元年)
Јавански календар1076–1077
Јулијански календар1169
MCLXIX
Корејски календар3502
Мингуо-календар743 пред Р. Кина
民前743年
Нанакшахи−299
Селевкидски календар1480/1481 г.г.
Тајландски сончев календар1711–1712
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1295 или 914 или 142
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1296 или 915 или 143

1169 (MCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1169 година од новата ера, 169. од вториот милениум, 69. од XII век и последна од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6677 и 6678 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5919 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4929 и 4930 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1922.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1169 година се протега во 3805 и 3806, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3865 и 3866 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1712. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 564 и 565 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1169 на Ризницата ?