1173

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1173 г.  во други календари
Грегоријански календар 1173
MCLXXIII
Ab urbe condita 1926
Асирски календар 5923
Бахајски календар -671–-670
Бенгалски календар 580
Берберски календар 2123
Будистички календар 1717
Бурмански календар 535
Византиски календар 6681–6682
Еврејски календар 4933–4934
Ерменски календар 622
ԹՎ ՈԻԲ
Етиопски календар 1165-1166
Игбоански календар 173–174
Ирански календар 551–552
Исламски календар 568–569
Јулијански календар 1173    MCLXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3809/3869)
— до —
癸巳年月日
(3810/3870)
Коптски календар 889–890
Корејски календар 3506
Календар Мингуо 739 пред РК
民前739年
Селевкидски календар 1484–1485
Тајландски сончев календар 1716
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1229–1230
 - Шака самват 1095–1096
 - Кали југа 4274–4275
Холоценски календар 11173
Џуче-календар нема (пред 1912)

1173 (MCLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1173. година од новата ера, 173. од вториот милениум, 73. од 12 век и четвртта од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6681 и 6682 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5923 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4933 и 4934 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1926.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1173. година се протега во 3809 и 3810, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3869 и 3870 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1716. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 568 и 569 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]