1178

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1178 г.  во други календари
Грегоријански календар 1178
MCLXXVIII
Ab urbe condita 1931
Асирски календар 5928
Бахајски календар -666–-665
Бенгалски календар 585
Берберски календар 2128
Будистички календар 1722
Бурмански календар 540
Византиски календар 6686–6687
Еврејски календар 4938–4939
Ерменски календар 627
ԹՎ ՈԻԷ
Етиопски календар 1170-1171
Игбоански календар 178–179
Ирански календар 556–557
Исламски календар 573–574
Јулијански календар 1178    MCLXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3814/3874)
— до —
戊戌年月日
(3815/3875)
Коптски календар 894–895
Корејски календар 3511
Календар Мингуо 734 пред РК
民前734年
Селевкидски календар 1489–1490
Тајландски сончев календар 1721
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1234–1235
 - Шака самват 1100–1101
 - Кали југа 4279–4280
Холоценски календар 11178
Џуче-календар нема (пред 1912)

1178 (MCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1178. година од новата ера, 178. од вториот милениум, 78. од 12 век и деветта од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6686 и 6687 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5928 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4938 и 4939 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1931.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1178. година се протега во 3814 и 3815, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3874 и 3875 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1721. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 573 и 574 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]